Deng Xiaoping ve Çin'in Dönüşümü

Ezra F. Vogel, Harvard Üniversitesi’nde emekli Henry Ford II Sosyal Bilimler Profesörü ve Harvard’ın Fairbank Doğu Asya Araştırma Merkezi ve Asia Center’ın eski direktörüdür.

 

 

“Bu, 20. yüzyılın en önemli şahıslarından biri hakkında etkileyici ve önemli bir yaşamöyküsü çalışmasıdır. Deng Xiaoping Çin’de iktisadi, siyasi ve sosyal bir dönüşüm yarattı. Ülkelerimizin elde ettiği en önemli başarılardan biri, aramızda diplomatik ilişkilerin kurulması oldu. Bu kitap, bu tarihi olayın mükemmel bir tarihi anlatımını sunuyor.”

ABD Başkanı Jimmy Carter

 

“Bu kitap yalnızca dünya çapında bir liderin eksiksiz bir biyografisi değil, aynı zamanda 1978’de ABD ve Çin arasında gizlice planlanan stratejik anlaşma ile bu anlaşmanın Çin’in milli dönüşümünü nasıl sağladığının en kapsamlı ve ilgi çekici anlatımı.”

Zbigniew Brzezinski

 

“Deng sert biriydi, ancak açık sözlü ve ilgiliydi. Birlikte iş yapabildiğimiz bir insandı ve onu çok severdim. Dünyanın en büyük ülkesini modern dünyaya kazandırmada olağanüstü bir rol oynadı. Çin üzerinde çalışan en önemli akademisyenlerden olan Vogel, bu eşsiz biçimde araştırılmış yaşamöyküsüyle bu adamı hayata döndürdüğü için şanslıyız.”

Brent Scowcroft

 

“Değişim ve uyum sağlama hakkında çok katmanlı bir çalışma. Çalışmanın merkezinde bir adamın karmaşık bir devrime yanıtı yatıyor. Etrafında, tarihin en büyük siyasi oluşumunun kırsal sanayiden ve imkânsızlıktan bir sanayi ve imalat devine dönüşümü gerçekleşiyor. Vogel, Deng Xiaoping’in vizyonunu ikna edici, Çin labirentini anlaşılır ve yardımcı oyuncuları bile capcanlı kılıyor.”

Wang Gungwu, Singapur Devlet Üniversitesi

 

“Vogel, Çin’in büyük reform lideri Deng Xiaoping’in nüanslı bir portresini çiziyor ve onun tarihte önemli bir iz bırakmasını sağlayan siyasal manevralarının zekice yapılmış bir analizini sunuyor. Ayrıca önemli bir liderin devasa bir ülkeyi nasıl yeni bir tarihi yöne itebileceğini de gösteriyor. Müthiş bir başarı.”

Andrew J. Nathan, Columbia Üniversitesi

 

“Deng’ın aşılmaz gibi görünen engelleri aşmada ve Çin’i sürekli ekonomik gelişim yoluna koymadaki yeteneği, vizyonu ve cesareti, onu tarihteki en büyük liderlerden biri yapıyor. Buna rağmen bu olağanüstü adamın hayatı ve kariyeriyle ilgili çok az şey biliniyor. Bu müthiş şekilde araştırılmış ve kolay okunan yaşamöyküsüyle Vogel bu eksikliği gidermiş.”

 

J. Stapleton Roy, ABD’nin eski Çin elçisi

Modus Kitap © 2013 | Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Akıl Ofisi